Fortbildning och skräddarsydda kurser på tapeten 2025
2025 har Lipus fortsatt utveckla nya koncept för att främja läkares utbildning. I september gick den första piloten för genomlysning av specialistläkares fortbildning av stapeln, och i slutet av året startade dotterbolaget Lipus Utbildning en skräddarsydd kurs för medicinskt ledningsansvariga psykiatrer i Halland och Skåne.
2025 genomförde Lipus inspektörer 258 SPUR-granskningar av läkares ST runt om i hela landet. Av de verksamhetschefer och studierektorer som varit involverade i granskningarna säger 83 % att de som helhet är nöjda med granskningen. Här är en röst från Lipus utvärdering:
– Granskningen gav ökad medvetenhet om ledarskap, vetenskapligt innehåll, handledning, samt strukturer för hur det ska genomföras och utvärderas.
Av Lipus 407 nu aktiva SPUR-inspektörer så utbildades 35 under 2025. En av de nyare tillskotten är Carsten Schiborr som är SPUR-inspektör och studierektor vid ett flertal vårdcentraler i Dalarna. Han ser att man som inspektör kan ta med sig goda exempel hem från granskningsbesöken.
– Att vara SPUR-inspektör är en rolig utmaning och en stor förmån som man inte har annars, när man bara ser sin egen enhet. Det vidgar vyerna för hur sjukvården fungerar och vad man kan förbättra.

Carsten Schiborr, SPUR-inspektör och studierektor. Foto: Privat
2025 fick Lipus förtroendet att genomföra tre övergripande analyser av läkarnas specialiseringstjänstgöring. De har genomförts vid Södra Älvsborgs sjukhus, i Region Kronoberg och vid Capio S:t Görans sjukhus. En övergripande analys är en genomlysning av hur specialiseringstjänstgöringen styrs, hur den är organiserad samt av det samlade resultatet från de enskilda granskningarna som gjorts på utbildande kliniker och vårdcentraler. Rapporterna finns att läsa på lipus.se. Även Skånes universitetssjukvård lät göra en sammanställning och analys av SPUR-resultaten 2022–2024.
82 % ser Lipuscertifiering som kvalitetsstämpel
Under året har Lipus certifierat 146 kurser riktade till läkare eller team där läkare ingår. I Lipus utvärdering svarar 82 % av kursgivarna att Lipus märke för certifierad kurs är en kvalitetsstämpel som används i marknadsföringen av kurserna. En kursgivare som certifierat kurser hos Lipus under många år är Rättsmedicinalverket, där Sara Bromander är kursledare för fem kurser inom rättspsykiatri.
– Certifieringen ger en kvalitetsstämpel och gör det tydligare att kurserna uppfyller målen Socialstyrelsen har satt upp. Att ha en extern certifiering hjälper till att bibehålla tyngden i kurserna, säger hon.

Skräddarsydd kurs för MLA inom psykiatrin
Lipus dotterbolag Lipus Utbildning bildades 2024 och har sedan dess gett fyra kurser till ca 70 läkare med medicinskt ledningsansvar eller med intresse för chefskap. 2025 fick bolaget också en förfrågan från region Halland om att skräddarsy en utbildning specifikt för deras psykiatrer med medicinskt ledningsansvar. Den kursen startade i november och pågår med fyra tillfällen till slutet på januari 2026. Beställaren Anette Falkenroth är läkarchef och klinik-MLA för öppenvårdspsykiatrin i region Halland.
– Alla ledarskapsroller som är otydliga är ett otyg. Om du hade frågat kursdeltagarna innan vad MLA-rollen innebär så hade nog alla svarat olika. Förhoppningsvis är deras bild av ansvar, befogenheter och mandat ;mer samstämmig efter kursen, säger hon.

Pilot för genomlysning av läkarnas fortbildning
Flera specialitetsföreningar har uttryckt en önskan om att Lipus ska åta sig uppdraget att ta fram en modell för granskning av fortbildning med utgångspunkt i SPUR-modellen. 2024 bildade Lipus därför en fortbildningsgrupp med representanter från olika specialitetsföreningar. Gruppen tog fram en modell för översyn av läkarnas fortbildning, och i slutet av september 2025 testades den vid kirurgiska kliniken på Universitetssjukhuset i Linköping. Verksamhetschefen Bärbel Jung ser fortbildning som en viktig fråga i vården.
– Det är inte bara en rättighet utan en skyldighet att fortbilda sig. Vi hoppas att genomlysningen kan peka på brister för ett effektivt fortbildningssystem så att vi kan rätta till det som blivit fel i systemet.

Under 2026 kommer fortbildningsgruppen att finslipa modellen och målet är att inom kort ha genomlysning av läkarnas fortbildning som en del av Lipus erbjudande.