Hoppa till innehåll

Hjärt-lungdagarna 2026 - Hjärt-Lungsjukdom i ett brett perspektiv

Hjärt-kärl, och lungsjukdomar är några av de mest betydelsefulla skälen till förtida ohälsa såväl i vårt land som i resten av världen. Dessa tillstånd relaterar mycket till levnadsvanor och de kan förebyggas. Denna kurs syftar till att belysa olika perspektiv av hjärt-kärl, och lungsjukdom. Symposiet identifierar och vägleder till sakkunnig hantering av riskfaktorer samt vid behov evidensbaserad behandling.
Genrebild som symboliserar kursen

Kort om kursen Hjärt-lungdagarna 2026 - Hjärt-Lungsjukdom i ett brett perspektiv

Kursen ges av: Hjärt-Lungfonden och anmälan görs till kursgivaren.
Nivå: Alla nivåer
Specialiteter:
Övriga yrkesroller: Fysioterapeut, Sjuksköterska
Avgift: KURSAVGIFT FYSISKT MÖTE: 2700 kr inklusive moms. (1950 kr om anmälan före 251001). Måltider ingår. Ej boende vilket bokas själv. KURSAVGIFT DIGITALT MÖTE: 1450 kr inklusive moms.
Kringkostnader: Resor samt ev boende.

Studieform: På plats
Språk: Svenska
Kursnummer: 20250098
Län: Stockholms län

Kurstillfälle

Kursdatum: 29–30 januari 2026
Kursplats: Sergel Hub, Sveavägen 10A, Stockholm
Sista anmälningsdatum: 29 januari 2026 (55 dagar kvar)

Anmäl dig hos kursarrangören

För frågor och anmälan till kursen hänvisas till respektive kursgivare. Läs mer under ”praktisk information”.


1. Målgrupp

Nivå

Alla nivåer

Specialitet

Akutsjukvård, Allmänmedicin, Endokrinologi och diabetologi, Geriatrik, Internmedicin, Kardiologi, Lungsjukdomar, Njurmedicin

Andra yrken

Fysioterapeut, Sjuksköterska

Ytterligare information

Detta symposium riktar sig i första hand till specialister eller ST-läkare inom allmänmedicin men torde även vara intressant för läkare med inriktning kardiologi, lungmedicin, diabetes samt internmedicin, främst läkare under specialistutbildning inom dessa specialiteter. Symposiet är också av intresse för AT- och BT-läkare som ofta träffar patienter med hjärt-kärl, och lungsjukdomar i sin kliniska verksamhet samt för sjuksköterskor och fysioterapeuter som är verksamma i detta fält.

2. Behovsbeskrivning

Hjärt-kärl, och lungsjukdomar är några av de mest betydelsefulla skälen till förtida ohälsa såväl i vårt land som i resten av världen. Dessa tillstånd relaterar mycket till levnadsvanor och de kan förebyggas.

Detta symposium syftar till att belysa olika perspektiv av hjärt-kärl, och lungsjukdom. Identifiering och sakkunnig hantering av riskfaktorer samt vid behov evidensbaserad behandling är en viktig del av handläggningen av aktuella patientgrupper. Kunskapen om hjärt-kärlsjukdomar och lungsjukdomar har gjort betydande framsteg under de senare åren men implementeringen av denna kunskap i klinisk praxis är långtifrån tillfredställande.

Att betrakta hjärt-kärl, och lungsjukdom i ett brett perspektiv gör det möjligt att se sammanhangen bakom sjukdomarna, se hur olika riskfaktorer samverkar och förstå vikten av att ta detta i beaktande vid förebyggande och behandling.

Referenser

World health statistics 2025 https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/381418/9789240110496-eng.pdf?sequence=1

2021 ESC Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice. https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehab484

2019 ESC/EAS Guidelines for the Management of Dyslipidaemias. https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/Dyslipidaemias-Management-of#

Global Strategy for Asthma Management and Prevention – 2025. https://www.guidelinecentral.com/guideline/41774/

Global strategy for prevention, diagnosis and management of COPD: 2025 Report https://goldcopd.org/2025-gold-report/

2024 ESC Guidelines for the management of elevated blood pressure and hypertension https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/Elevated-Blood-Pressure-and-Hypertension

3. Kursens mål - förväntat resultat

Övergripande mål

Att öka kunskap och kompetens och därigenom optimera omhändertagandet av patienter med risk för eller som har utvecklad hjärt-kärl, eller lungsjukdom och dess förstadier.

Resultat för deltagaren

Inhämtande av kunskap om senaste rönen och riktlinjerna inom de aktuella områdena samt att få det förmedlat av kliniska forskare, ofta de som medverkar till riktlinjearbete för hjärt-kärl-lungsjukdomar.

Efter kursen ska deltagaren kunna

  • redogöra för de viktigaste riskfaktorerna för hjärt-kärl och lungsjukdomar
  • beskriva förebyggande behandling för att minska inflytandet av dessa riskfaktorer
  • redogöra för den aktuella diagnostiken och behandlingen av uppkommen sjukdomen i hjärta, kärl och lungor
  • redogöra för väsentliga delar av de senaste riktlinjerna inom de områden som tas upp i kursprogrammet

Resultat för patient och samhället

Utbildning och diskussion om de senaste rönen och riktlinjerna inom hjärt-kärl, och lungområdet  kommer att för deltagaren medföra bättre utnyttjande av aktuell kunskap till nytta för samverkande sjukvårdspersonal och patienter. Detta medför i sin tur på sikt vinster för samhället i form av bättre resusrutnyttjande och minskande kostnader.

Delmål för ST angivna av kursgivare

Delmål för samtliga specialiteter:
2015: b2 Sjukdomsförebyggande arbete
b3 Läkemedel.
2021: STb2 sjukdomsförebyggande arbete.

Allmänmedicin:

2015: c1*, c3, c12*
2021: STc1*, STc3, STc12*, STc14 Läkemedel

Akutsjukvård:
2015: c6, c12
2021: STc12, STc13

Delmål som gäller för samtliga Invärtesmedicinska specialiteter:
2015: c1 akuta sjukdomar eller sjukdomstillstånd
c3 läkemedelsindividualisering
c4 individualiserad behandling/multisjukhet hos äldre
2021: STc1 akuta sjukdomar eller sjukdomstillstånd
STc3 Läkemedel
STc4 individualiserad behandling/multisjukhet hos äldre

Kardiologi:

2015: c12 preventiva kardiovaskulära riskfaktorer/ kardiologisk rehabilitering
2021: STc12 preventiva kardiovaskulära riskfaktorer/ kardiologisk rehabilitering

Lungsjukdomar: 
2015: c6 handläggning av KOL och astma
2021: STc6 handläggning av KOL och astma

*Saknar kurs som utbildningsaktivitet i ST-målbeskrivning

4. Program

Schema

Se bifogade filer nedan.

Bifogad fil

https://kursverktyg.lipus.se/app/uploads/2025/09/program-2026.pdf

https://kursverktyg.lipus.se/app/uploads/2025/08/forelasare-hjart-lungdagarna-2.docx

Referenser

Ett urval:

World health statistics 2025 https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/381418/9789240110496-eng.pdf?sequence=1

2021 ESC Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice. https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehab484

2024 ESC Guidelines for the management of elevated blood pressure and hypertension https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/Elevated-Blood-Pressure-and-Hypertension

2024 ESC Guidelines for the management of chronic coronary syndromes https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/Chronic-Coronary-Syndromes

2023 ESC Guidelines for the management of cardiovascular disease in patients with diabetes https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/CVD-and-Diabetes-Guidelines

2019 ESC/EAS Guidelines for the Management of Dyslipidaemias. https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/Dyslipidaemias-Management-of#

Global Strategy for Asthma Management and Prevention – 2025 https://www.guidelinecentral.com/guideline/41774/

Global strategy for prevention, diagnosis and management of COPD: 2025 Report https://goldcopd.org/2025-gold-report/

Jämställdhet och likabehandling

Detta är noga taget i beaktande. Bl.a. har programkommittén vinnlagt sig om en jämn könsfördelning av moderatorer och föreläsare. Av föreläsarna är ungefär lika många kvinnliga som manliga. Bland moderatorerna är tre manliga och två kvinnliga. I programmet tar vi upp frågor där genus, etnicitet och ålder har betydelse.

5. Metodik

Pedagogisk metod

Föreläsningar med rikligt tilltaget utrymme för diskussion och frågor mellan varje ämne. Frågor går att lämna via vår digitala tjänst.

Kursmaterial

De viktigaste punkterna i varje föredrag trycks i programbladet där deltagarna har plats att göra egna anteckningar. Utbildningen finns att tillgå i sin helhet online från kursens start-datum tom minst den 28 februari 2026. Detta underlättar deltagarnas hågkomst och ger dem tillfälle att förmedla nyvunnen kunskap till sina medarbetare på hemmaplan.

Förberedelser

Nej

Kunskapskontroll

Nej

Kompetensstöd efter avslutad kurs

Nej

Kompetensöverföring

Se ovan. Föreläsningarna hålls tillgängliga på Hjärt-Lungfondens hemsida.

6. Utvärdering

Lipus utvärdering

Lipus utvärderingsmall, eventuellt med tillägg av egna frågor, kommer att användas och skickas ut till deltagarna per mail. Återkoppling till föreläsarna sker via mailkorrespondens.

Planering

Föregående kurs erhöll betyg 5,6 av 6 möjliga som svar på frågan ”Skulle du rekommendera utbildningen till en kollega.” Vår målsättning är att nå en liknande nivå 2026. I ö v g se  sammanställning som inkluderar resultaten av LIPUS-utvärderingen. Deltagarna var generellt nöjda med kursens upplägg och genomförande varför ett liknande upplägg men med ett nytt innehåll har planerats för nästa års kurs med vissa mindre modifieringar. Synpunkter från deltagarna har beaktats i mindre justeringar av upplägg samt sakinnehållet.

Tidigare Lipus-certifiering

Föregångaren till detta möte ”Kardiovaskulär sjukdom i ett brett perspektiv”

18-19 januari 2019 LIPUS-nummer 20180128

17-18 januari 2020 LIPUS-nummer 20190133

22-23 januari 2021 Lipus-nummer 20200077

20-21 januari 2022, Lipus-nummer 20210092

9-10 februari 2023, Lipus-nummer 20220117

1-2  februari 2024, Lipus-nummer 20230081

23-24 januari 2025. Lipus-nummer 20240100

Kursen anordnades tidigare av läkemedelsföretaget MSD. Från och med 2021 års kurs har Hjärt-Lungfonden tagit över ansvaret för kursens finansiering och de praktiska arrangemangen.

År 2025 hölls kursen för tjugotredje gången.

7. Praktisk information

Kurstillfällen

Startdatum: 29 januari 2026
Slutdatum: 30 januari 2026
Sista anmälningsdatum: 29 januari 2026
Kursplats: Sergel Hub, Sveavägen 10A, Stockholm

Kursortens län

Stockholms län

Antal deltagare

400 fysiskt men fler kan vara med online

Språk

Svenska

Avgift

KURSAVGIFT FYSISKT MÖTE: 2700 kr inklusive moms. (1950 kr om anmälan före 251001).
Måltider ingår. Ej boende vilket bokas själv.

KURSAVGIFT DIGITALT MÖTE: 1450 kr inklusive moms.

Kringkostnader

Resor samt ev boende.

Anmälningsförfarande och krav för deltagande

Anmälan har öppnats

Anmälan görs via länken nedan.

https://eu.invajo.com/l/8VAVLW9veB

Inbjudan skickas ut via post till verksamhetschefer på vårdcentraler och till verksamhetschefer på specialistmottagningar vid landets sjukhus. Inbjudan kommer även att annonseras bl a i Läkartidningen, AllmänMedicin som är SFAM:s medlemstidning, Lungmedicinsk förenings tidskrift och Svensk Kardiologi.

Den medarbetare som deltar i en sammankomst ansvarar för att arbetsgivarens godkännande för deltagande är inhämtad.

Länk till webbsida för anmälan

https://eu.invajo.com/l/8VAVLW9veB

Antagningsförfarande och bekräftelse

Först till kvarn tillämpas. Sista svarsdag 31 december 2025 för att få tryckt material i tid.

Bekräftelse fås via mail och om så önskas sms via bokningssidan Invajo direkt efter anmälan genomförts.

Kontaktperson

Praktiska frågor kan ställas till Caroline Cederroth Nylander, Hjärt-Lungfonden mob. 070-782 86 44 alt caroline.cederroth.nylander@hjart-lungfonden.se

Frågor om kursens innehåll kan ställas till professor Jan Östergren mob. 070-729 21 71 eller via e-post jan.ostergren@ki.se 

Kursintyg

Nej

8. Kursansvariga

Initiativtagare

Jan Östergren, Kardiolog och internmedicinare, Professor, Karolinska Institutet, Stockholm

Lena Jonasson, Kardiolog, Professor, Linköpings Universitet

Carl Johan Östgren, allmänläkare, Professor, Linköping

Christer Jansson, Lungmedicinare, Professor, Akademiska sjukhuset, Uppsala Universitet

Viveca Gyberg, Med dr, allmänläkare, Stockholm

Forskningschef Anna Thorén, Hjärt-Lungfonden

i samverkan med Hjärt-Lungfonden

Ansvarig för innehåll

Huvudansvarig: Professor Jan Östergren som ordförande i programkommittén vars ledamöter är:
Professor Lena Jonasson, Linköpings Universitetssjukhus, Carl Johan Östgren, allmänläkare, Professor, Linköping, Med Dr Viveca Gyberg, Institutionen för medicin K2, Karolinska Institutet, Stockholm, Professor Christer Jansson, Akademiska sjukhuset, Uppsala, Forskningschef Anna Thorén, Hjärt-Lungfonden.

Det teoretiska innehållet är framtaget i samråd med respektive föredragshållare.

Övergripande kurs- och kvalitetsansvarig

Professor Jan Östergren som ordförande i programkommittén.

JÖ har omfattande undervisningsmeriter från ffa Karolinska Institutet. Han har bl a varit studierektor för kursen i internmedicin på Karolinska universitetssjukhuset i Solna från 1993-1999 och från 2003-2014 samt ansvarig för integrerad sluttentamen vid KI fr 2014-2017. Ordförande i programkommittén för läkarutbildning vid KI fr 2016-2018. Är fn deltidsanställd på Karolinska Institutet som kursledare för en webbaserad kurs som avser förbereda läkare med examen utanför EU för det nationella kunskapsprovet i syfte att erhålla svensk legitimation.

Kursadministration

Anna Thorén, PhD, Forskningschef, Hjärt-Lungfonden

e-post anna.thoren@hjart-lungfonden.se

För praktiska frågor:

Caroline Cederroth Nylander, Projektledare Hjärt-Lungfonden mob 0707828644 alt caroline.cederroth.nylander@hjart-lungfonden.se

Övriga samarbetspartners

Nej, vi har inga samarbetspartners.

Målgruppsrepresentant

Kommentarer i utvärderingar från tidigare symposier av liknande karaktär har tagits i beaktande vid utformningen av programmet.

9. Finansiering

Vem/vilka finansierar?

Hjärt-Lungfonden finansierar hela kursen bl a genom anmälningsavgifter.

Kringarrangemang

Inga

Sponsorers närvaro

Inga

Jävsförhållande

Medlemmarna av programgruppen till detta möte liksom de flesta föreläsare har forskningsanslag från Hjärt-Lungfonden.  Samtliga kommer i samband med kursen att inleda sina anföranden med en deklaration av de källor från vilka de erhåller forskningsanslag och/eller arvoden som sakkunniga eller i samband med mötesaktivitet anordnad även av andra donationer än från Hjärt-Lungfonden.